Zagraniczne staże młodzieży z mrągowskich szkół zawodowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 października 2021

Od wielu lat uczniowie i uczennice mrągowskich szkół zawodowych mają okazje odbywać staże u zagranicznych pracodawców. Starostwo Powiatowe w Mrągowie otrzymało jeszcze w 2019 r. dofinansowanie na ten cel ze środków programu POWER - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, który jest współfinansowany z EFS w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” dla dwóch szkół: Zespołu Szkół Nr 2 w Mrągowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie.

Staże w ramach projektów: „Mobilność międzynarodowa szansą na nowe umiejętności” oraz „Zagraniczne praktyki drogą do rozwoju zawodowego” miały rozpocząć się wiosną ubiegłego roku. Jednak ze względu na pandemię, zostały zawieszone. W tym roku po złagodzeniu występowania wirusa covid-19 i wprowadzeniu masowych szczepień, młodzież zaczęła wyjeżdżać na zaplanowane zagraniczne staże. We wrześniu dwie kolejne grupy uczniów z mrągowskich szkół zawodowych rozpoczęły praktyki w hiszpańskim Alicante.

W dniach od 26 września do 24 października br. mrągowska młodzież odbędzie staże zawodowe u hiszpańskich pracodawców. Z Zespołu Szkół Nr 2 nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe zdobywa 12 uczniów technikum w zawodach: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej. Staże odbywają się w hotelach i firmach turystycznych.

Natomiast z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na stażach przebywa 12 uczniów technikum w zawodach: technik pojazdów samochodowych i przetwórstwa mleczarskiego. Odbywanie praktyk ma miejsce w firmach związanych z mechaniką samochodową oraz w zakładzie produkcji serów.

Wyjazdy na staże zagraniczne są dla uczniów w całości bezpłatne, tak jak zajęcia z języka angielskiego, w których uczestniczyli przed wyjazdem.  Na miejscu, w Alicante będą się uczyć również języka hiszpańskiego. W czasie wolnym czekają na nich ciekawe wycieczki podczas których zwiedzą okolice, poznają kulturę regionu oraz zasmakuja lokalnych pyszności. Młodzież otrzymuje także „kieszonkowe” na drobne wydatki. W związku z panującą sytuacją pandemii koronawirusa wszyscy uczestnicy zaszczepili się przeciwko Covid-19.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie