Modernizacja szlaku pieszego do Szestna - zakończona
Zakończono modernizację szlaku pieszego do Szestna. Modernizację wykonano w ramach Porozumienia Miasta Mragowo z Gminą Mrągowo na realizację zadań z zakresu turystyki i promocji turystycznej.
Szlaki turystyczne na terenie Miasta i Gminy Mrągowo modernizowane są od 2023 r. Do tej pory w całości odnowiono oznakowanie malowane na dwóch szlakach pieszych i częściowo odnowiono dwa szlaki rowerowe.
Prace obejmowały również nieznaczną zmianę przebiegu, jak również zmianę początku szlaków, które obecnie rozpoczynają się w centrum Mrągowa przy ratuszu, gdzie mieści się m.in. informacja turystyczna.
Opracowane są również ulotki tych szlaków, ogólny przebieg każdego szlaku oraz kod QR przekierowujący na stronę Miasta Mragowo, gdzie znajduje się opis szlaku oraz szczegółowa mapa w Google Maps. Bezpłatne dwustronne ulotki w formacie DL są dostępne w Referacie Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie mieszczącym się w zabytkowym ratuszu w centrum Mrągowa. Dołączyły do kilkunastu innych promujących zabytki i atrakcje Mrągowa oraz Gminy Mrągowo.
Szlak pieszy Mrągowo-Szestno oznakowany jest kolorem czarnym, liczy 9 km i przeznaczony jest dla osób lubiących wyzwania! Nie zatacza pętli, więc należy do miasta wrócić tą samą drogą albo autobusem. Przebieg: Mrągowo (początek/koniec: ratusz) - molo - promenada - Miasteczko Westernowe Mrongoville - ul. Młynowa - leśny szlak technologiczny nad j. Czarnym - polne drogi - Szestno (początek/koniec: przystanek autobusowy przy kościele).
Na trasie i przy trasie znajduje się sporo ciekawych miejsc: zabudowania w stylu Dzikiego Zachodu w Miasteczku Westernowym Mrongoville, Słowiczy Wąwóz z Diabelskim Kamieniem, stanowisko archeologiczne Czarny Las i ruiny po domostwach nieistniejącej już osady. A na sam koniec perełka - niewielkie Szestno z wieloma zabytkami. Wśród nich: dwór (własność prywatna), ruiny jedynego w powiecie mrągowskim zamku i kościół z zabytkowym cmentarzem.
❗ Czarny szlak może być kłopotliwy na odcinku wiodącym lasem nad jeziorem Czarnym. Po deszczu teren jest tam wyjątkowo błotnisty. Jest ślisko, w błocie tworzy się dużo małych strumyków i wielkich kałuż!!! Trasa szlaku poprowadzona jest drogą technologiczną wykorzystywaną w gospodarce leśnej, stąd mogą występować okresowe utrudnienia. Warto jednak pokonać te utrudnienia, aby znaleźć się na pięknej drodze utwardzonej polnymi kamieniami prowadzącej do Czarnego Lasu - osady obecnie nieistniejącej. Jesienią widoki ubarwionych na czerwono i żółto drzew są niezapomniane. Warto!
Szlaki piesze: www.it.mragowo.pl/aktywnie/szlaki-piesze
Szlaki rowerowe: www.it.mragowo.pl/aktywnie/szlaki-rowerowe