LIST OTWARTY … w nawiązaniu do Apelu Pamięci dedykowanego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 kwietnia 2019

Już niedługo dziewiąta rocznica niewyobrażalnej tragedii lotniczej i państwowej pod Smoleńskiem!

W dniu 10-tego kwietnia 2019 r. ponownie spotkamy się na wyjątkowym Apelu Pamięci, przy okolicznościowym obelisku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!!!

Sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku zaskoczył wszystkich Polaków wiadomością niewyobrażalną. Wstrząsnął wiadomością tragiczną, która sparaliżowała serca i umysły nie tylko osób bliskich ofiarom lotniczej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Nam obywatelom i członkom Fundacji „Military Park” było trudno się pogodzić z tak wielką stratą osób najważniejszych w państwie. Osób, które swoją pracą i zaangażowaniem budowały nową wizję państwa demokratycznego, coraz szybciej rozwijającego się, liczącego się w Europie i Świecie, dającego nowe szanse i nadzieje nie tylko młodym Polakom.

Lecieli by w Katyniu uczcić niezwykle uroczyście 70-tą rocznicę ludobójczego mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach – jeńcach "zagarniętych" we wrześniu 1939 roku, przez armię czerwoną, w wyniku jej zdradzieckiego zaatakowania Polski od wschodu. Lecąc na uroczystości, uczestnicy katastrofy, swoją śmiercią, w "ostatniej drodze" do Katynia, nadali jubileuszowi największego ludobójstwa niewyobrażalnego symbolicznego znaczenia! Ich ofiara nie zostanie zapomniana w sercach i umysłach wielu Polaków!

Mimo, że ta tragedia nie dotknęła bezpośrednio naszych rodzin, jednak ciągle nie możemy pogodzić się ze stratą wybitnych osób!

Zginął Prezydent RP Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent Polski na uchodźstwie, zginęli Ministrowie, Parlamentarzyści, najważniejsi Dowódcy Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, Duchowni, załoga Tupolewa, oficerowie BOR oraz inni dostojnicy państwowi i społeczni zaproszeni do samolotu Prezydenta Kaczyńskiego.

Dla upamiętnienia ofiar tej narodowej tragedii na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, jako pierwsi w kraju bo już w dniu 7 maja 2010 roku odsłoniliśmy specjalny obelisk o bardzo wymownej symbolice. Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa by rdzewiejąc symbolizował krwawienie, a umieszczone w charakterystycznym miejscu jakby ukrzyżowane srebrzyste godło narodowe ma podkreślać istotę tych dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii.

Uroczystości odsłonięcia Obelisku i nabożeństwo ekumeniczne odbyły się z udziałem młodzieży szkolnej, delegacji władz samorządowych w regionie, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Biura Ochrony Rządu, duchowieństwa oraz

wielu dostojnych gości.

To już 9 lat temu 7 maja, wszyscy zgromadzeni przy obelisku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo w asyście wojskowych kompanii honorowych i licznych pocztów sztandarowych, odsłaniając ten symboliczny obelisk na lotnisku, w sposób szczególny oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

O tym co się stało wczesnym rankiem 10 kwietnia 2010 r. nie chcemy i nie możemy zapomnieć! Nikt komu ważne są najwyższe wartości etyczno-moralne nie powinien zapomnieć o tej tragicznej katastrofie i jej ofiarach

Już niedługo, w środę rankiem 10 kwietnia 2019 r. spotkajmy się wszyscy na lotnisku Kętrzyn Wilamowo przy upamiętniającym tą wyjątkową tragedię obelisku by wspomnieć ofiary narodowej katastrofy pod Smoleńskiem.

Mając na względzie potrzebę dania stosownego impulsu dla obchodów dziewiątej rocznicy, z inicjatywy Starosty Kętrzyńskiego, Burmistrza Miasta Kętrzyn, Wójta Gminy Kętrzyn, Aeroklubu Krainy Jezior i Fundacji „Military Park” zapraszam Wszystkich Państwa na lotnisko Wilamowo, na uroczysty Apel Pamięci , który zaczniemy o godzinie 08 30 .

A więc do zobaczenia w środę 10 kwietnia, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!

 

Stanisław Tołwiński

Fundator-Prezes Zarządu

Prezes AKJ

 

 

 

"OFIAROM KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM"

Symbolika Obelisku postawionego 7.05.2010 r. na lotnisku Kętrzyn Wilamowo

Odlew wykonany w zakładach w Reszlu, wyjątkowo z żeliwa, by w wyniku naturalnych zmian, rdzewiejąc symbolizował krwawienie.

 

Widok ogólny – rozerwany samolot z umieszczonym Godłem Narodowym (ORŁEM) w miejscu styku skrzydeł z głównym kadłubem nawiązując do pewnego wyrazu - symboliki ukrzyżowania.

Na prawy skrzydle napis „LECIELI BY UCZCIĆ OFIARY MORDÓW W KATYNIU A SWOJĄ TRAGICZNĄ ŚMIERCIĄ RANKIEM DNIA 10 KWIETNIA 2010 r. NADALI NOWY ŚWIATOWY WYMIAR ZAGŁADZIE POLSKICH OFICERÓW W 1940 r.”.

Na lewym skrzydle napis „PREZYDENTOWI RP LECHOWI KACZYŃSKIEMU, MINISTROM, PARLAMENTARZYSTOM, DOWÓDCOM SIŁ ZBROJNYCH, DUCHOWIEŃSTWU - 96 OFIAROM LOTNICZEJ KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM”.

Na stateczniku poziomym napis „ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! WARMIA I MAZURY, AEROKLUB KRAINY JEZIOR, FUNDACJA MILITARY PARK, WILAMOWO, 7 MAJA 2010 r.”.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie