VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 lutego 2020

Dnia 13 lutego br. Starosta Mrągowski Pani Barbara Kuźmicka-Rogala wzięła udział w obchodach VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach, które zostały zorganizowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Mrągowskiej w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie.

Tytułem wstępu przypomniana została idea obchodów Dni Seweryna Pieniężnego, o której opowiedział Andrzej Badurek ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Sylwetkę tego niezwykłego Warmiaka przybliżył redaktor SDP Oddziału Warszawskiego Andrzej Dramiński. Anna Wysuwa-Szefler przeczytała gwarą warmińską fragmenty felietonu Seweryna Pieniężnego.

Jolanta Hellis opowiedziała w oparciu o prezentację, o wzornictwie ludowym oraz barwach stosowanych na Warmii i Mazurach (II połowa XVIII wieku i XIX wiek). Wspomniała także o księgozbiorze bibliotecznym dotyczącym tej tematyki. Zaprosiła na warsztaty malarskie, które odbyły się bezpośrednio po pokazie (zdjęcia poniżej). Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać i osobiście malować wzory mazurskie na szkle. Zakończenie spotkania uwieńczyła degustacja regionalnych przysmaków w postaci kawy zbożowej i kucha mazurskiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie obchody wydarzenia

    obchody wydarzenia

  • Powiększ zdjęcie warsztaty

    warsztaty