Ogłoszenie o konkursie ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 października 2016

ZARZĄD POWIATU MRĄGOWSKIEGO

na podstawie art. 11 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2016, poz. 239) i art. 11 ust.2 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 poz. 1255)

ogłasza

otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa

I. Rodzaj zadania
Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Mikołajkach dla osób uprawnionych zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.

II. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania

  1. Na realizację zadania w roku 2017 przeznaczono dotację w wysokości 5060,49 zł brutto miesięcznie.
  2. Wysokość dotacji ustalana jest corocznie przez Ministra Sprawiedliwości.

III. Zasady i warunki przyznawania dotacji.

  1. Do konkursu ofert mogą przystąpić organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego.
  2. O dotację mogą ubiegać się organizacje, które:
    - prowadzą działalność statutową w zakresie zlecanego zdania,
    - posiadają co najmniej dwuletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych lub informacji prawnych,
    - przedstawią zawarte umowy lub promesy ich zawarcia z adwokatem, radcą prawnym lub osobą, o której mowa w art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej,
    - dają gwarancję należytego wykonania zadania.
  3. Złożenie oferty nie gwarantuje przyznania dotacji.
  4. Dotacja przeznaczana jest na pokrycie kosztów wynagrodzenia adwokatów, radców prawnych lub osoby wskazanej w art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (opisanej w rozdziale V pkt. 4 podpkt. e niniejszej oferty).
  5. Ustala się wkład własny organizacji w wysokości co najmniej 10 % całkowitego kosztu zadania. Wkład własny może mieć formę wkładu osobowego i/lub rzeczowego. Wkład własny osobowy stanowić może m.in. świadczenie wolontariuszy i praca społeczna członków organizacji. Wartość pracy, z uwzględnieniem stawki godzinowej, za dany rodzaj pracy powinna być udokumentowana na podstawie – porozumienia zawartego zgodnie z art. 44 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, karty pracy wolontariusza lub oświadczenia członka organizacji wskazującego termin wykonania nieodpłatnej pracy, nazwę zadania, liczbę przepracowanych godzin i zakres wykonanej pracy.
  6. Koszty materiałów biurowych oraz druku kart i oświadczeń ponosi Powiat.
  7. Szczegółowe warunki przyznania i rozliczania dotacji określać będzie umowa. Uruchomienie środków nastąpi w terminie określonym w umowie.
  8. Wybrany Oferent zobowiązany będzie do złożenia sprawozdania z wykonania zadania publicznego według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań ( Dz. U. z 2016, poz.1300).

IV. Termin i warunki realizacji zadania.

  1. Termin realizacji zadania: 1. 01. 2017 r. – 31. 12. 2017 r.
  2. Podmiot przyjmując powierzenie realizacji zadania publicznego zobowiązany jest do jego wykonania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa a w szczególności w zakresie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.
  3. Zleceniobiorca wykona zadanie w oparciu o lokal będący w zasobach Gminy Mikołajki, zlokalizowany pod adresem: ul. Kolejowa 6, 11 – 730 Mikołajki (Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach), zasady korzystania z lokalu określone zostaną w umowie.
  4. Porady prawne udzielane będą w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny. Harmonogram pracy punktu określony zostanie w umowie.

V. Termin i warunki składania ofert.

  1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie w terminie do dnia 21 listopada 2016 roku. wypełnionej oferty, zgodnej ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. 2016, poz. 1300).
  2. Ofertę w zamkniętych kopertach opatrzonych napisem Otwarty Konkurs Ofert – punkt nieodpłatnej pomocy prawnej 2017 należy złożyć w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Mrągowie lub przesłać na adres Starostwa Powiatowego: 11 - 700 Mrągowo, ul. Królewiecka 60A - w godzinach pracy urzędu. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Starostwa Powiatowego w Mrągowie.
  3. Oferta powinna zawierać:
    - szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji,
    - kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego,
    - informację o wcześniejszej działalności organizacji pozarządowej, składających ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie publiczne,
    - deklarację o zamiarze nieodpłatnego wykonania zadania publicznego.
  4. Do oferty należy dołączyć:
    - aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji potwierdzający status prawny podmiotu.
    - statut podmiotu uprawnionego do złożenia oferty,
    - sprawozdanie merytoryczne z działalności podmiotu za rok ubiegły - w przypadku krótszej działalności – za okres tej działalności,
    - sprawozdanie finansowe z działalności podmiotu za rok ubiegły - w przypadku krótszej działalności – za okres tej działalności,
    - dokumenty potwierdzające posiadanie co najmniej dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zadań wiążących się z udzielaniem porad prawnych i informacji prawnych (referencje, umowy itp.),
    - kserokopie zawartych umów lub promesy ich zawarcia z:
    * adwokatem,
    * radcą prawnym,
    * doradcą podatkowym,
    * osobą, która ukończyła studia wyższe prawnicze i uzyskała tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznawane w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającą co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności wymagających wiedzy prawniczej, związanych bezpośrednio ze świadczeniem pomocy prawnej, korzystającą z pełni praw publicznych oraz mającą pełną zdolność do czynności prawnych, nie karaną za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżania publicznego lub przestępstwo skarbowe.
    - upoważnienie lub pełnomocnictwo do działania w imieniu Oferenta osoby podpisującej ofertę, zgodnie z danymi rejestrowymi, w przypadku gdy takie zostało wystawione.
    - oświadczenie, że wobec podmiotu składającego ofertę nie toczy się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne,
    - oświadczenie, że zadanie proponowane do realizacji nie pokrywa się z prowadzoną działalnością gospodarczą – w przypadku, gdy podmiot składający ofertę prowadzi działalność gospodarczą,
    - pisemne zobowiązanie zapewnienia poufności w związku z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej i jej dokumentowaniem,
    - pisemne zobowiązanie zapewnienia profesjonalnego i rzetelnego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, w szczególności w sytuacji, gdy zachodzi konflikt interesów.
    - Wszystkie dokumenty powinny być podpisane przez osoby uprawnione. W przypadku dokumentów składanych w kserokopii, każda strona powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione.
    - Oferty niezgodne ze wzorem lub złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

VI. Zasady, tryb i kryteria wyboru oferty.

  1. Rozpatrzenie prawidłowo złożonych ofert oraz rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi do dnia 30 listopada 2017 roku
  2. Oceny ofert pod względem poprawności formalnej i kompletności dokona Komisja Konkursowa powołana Uchwałą Zarządu Powiatu w Mrągowie.
  3. W skład komisji konkursowej wejdą:
    a) przedstawiciele Zarządu Powiatu w Mrągowie,
    b) osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyłączeniem osób reprezentujących organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 biorące udział w konkursie.
  4. Do członków komisji konkursowej biorących udział w opiniowaniu ofert stosuje
    się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego(tj. Dz. U. z 2016., poz. 23) dotyczące wyłączenia pracownika.
  5. Komunikat o możliwości zgłaszania do komisji konkursowej osób, reprezentujących organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy
    o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zostanie zamieszczony
    na stronie internetowej Powiatu Mrągowskiego, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Mrągowie.
  6. Zgłoszenia będzie można dokonywać pisemne w terminie 14 dni od dnia ukazania
    się komunikatu, o którym mowa w pkt. 5.
  7. Osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione
    w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, powinny posiadać pisemne upoważnienie do reprezentacji organizacji, o ile nie wynika
    to z aktualnego odpisu KRS, innego rejestru lub ewidencji, potwierdzającego status prawny podmiotu i umocowanie osób go reprezentujących (kserokopię dokumentu należy dołączyć do zgłoszenia).
  8. Zarząd Powiatu w Mrągowie dokona wyboru osób reprezentujących organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w pracach komisji biorąc pod uwagę przede wszystkim cele statutowe organizacji, która zgłosiła kandydata do pracy w komisji konkursowej.
  9. Przy ocenianiu ofert będą stosowane następujące kryteria:
    a) ocena możliwości realizacji zadania publicznego,
    b) ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego,
    c) ocena proponowanej jakości wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których będzie realizowane zadanie publiczne,
    d) analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej, która w latach poprzednich realizowała zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
    e) Każde z kryteriów podlega odrębnej ocenie. Każdy z członków Komisji przyznaje punkty za dane kryterium w liczbie 0-10. Końcową oceną oferty jest suma punktów za wszystkie kryteria wszystkich członków Komisji uczestniczących w ocenie.
    f) Prace Komisji są prowadzone, jeżeli w jej posiedzeniu bierze udział, co najmniej połowa składu. Z czynności dokonywanych na każdym z posiedzeń Komisji sporządza się protokół. Komisja ulega rozwiązaniu z dniem zatwierdzenia przez Zarząd Powiatu wyników konkursu. Decyzje Komisji podejmowane są zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków, w głosowaniu jawnym.
    g) Komisja konkursowa jest organem opiniodawczo-doradczym w zakresie opiniowania wniosków o uzyskanie środków finansowych. Jej decyzja nie jest wiążąca dla organu ogłaszającego konkurs. Decyzję o wyborze oferty i udzieleniu dotacji na realizację zadania publicznego dokonuje Zarząd Powiatu w Mrągowie.
    h) Od decyzji Zarządu Powiatu w Mrągowie w sprawie wyboru ofert i udzielenia dotacji nie stosuje się trybu odwołania.
    i) Podpisanie umów z Oferentami nastąpi po rozstrzygnięciu konkursu ofert,
    w terminie uzgodnionym przez strony.

Do kwestii nieuregulowanych w niniejszym ogłoszeniu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 239) oraz ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 poz. 1255).

VII. Informacja o zrealizowanych przez Zarząd Powiatu w Mrągowie zadaniach publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami.
W roku 2015 nie realizowano, w roku 2016 w trakcie realizacji.

VIII. Postanowienia końcowe.

  1. Zarząd Powiatu Mrągowskiego zastrzega sobie prawo unieważnienia postępowania konkursowego w przypadku zaistnienia uzasadnionych przesłanek.
  2. Otwarty konkurs ofert zostanie unieważniony jeżeli:
    - Nie zostanie złożona żadna oferta,
    - Żadna ze złożonych ofert nie spełni wymogów zawartych w ogłoszeniu.

Niniejsze ogłoszenie oraz wyniki przeprowadzonego konkursu ze wskazaniem Oferenta wybranego do realizacji zadania zamieszcza się na stronie internetowej Powiatu Mrągowskiego, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Mrągowie.