Rozporządzenie nr 1/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mrągowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 marca 2024

z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem rzekomego pomoru drobiu (Newcastle disease) u ptaków dzikich.

Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 5a, 7, 8a, 8c lit. c, pkt 8e, 10 i 11 oraz ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) oraz art. 60 lit. b, art. 64 i 65 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady (EU) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz. Urz. L. 84 UE. z 31.3.2016 r. str. 1, z późn.zm.) i art. 63 ust. 1, art. 64 rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz. Urz. L 174 z 3.6.2020 r., str. 64) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Wyznacza się strefę objętą zakażeniem rzekomym pomorem drobiu (ND) obejmującą:

1) w gminie Mrągowo: obręb miejscowości Lasowiec na wschód od jeziora Głębokie, obręb miejscowości Marcinkowo na wschód od linii poprowadzonej przez miejscowości Lasowiec i Nikutowo;

2) w mieście Mrągowo: obszar na północ od linii łączącej skrzyżowanie o ruchu okrężnym DK 16 z DK 59 i skrzyżowanie ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową, następnie obszar na zachód od linii łączącej skrzyżowanie ul. Lubelskiej z ul. Przemysłowej i Rondo Kresowiaków, dalej teren na zachód od linii poprowadzonej przez Rondo Kresowiaków  i skrzyżowanie o ruchu okrężnym DK 59 z DK 591, następnie teren na południe od linii poprowadzonej przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym  DK 59 z DK 591 i miejscowość Lasowiec.

2. Strefę, o której mowa w ust. 1 przedstawia poglądowa mapa stanowiąca załącznik do rozporządzenia.

§ 2. W strefie objętej zakażeniem, o której mowa w § 1, nakazuje się:

1) utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:

a) uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach,

b) ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami;

2) monitorowanie i niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków poprzez unieszkodliwienie całych ciał lub części martwych lub uśmierconych ptaków zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1 z późn. zm.);

3) zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich ptaków;

4) niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem rzekomego pomoru drobiu (ND);

5) stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące oraz wychodzące z gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, w szczególności odkażanie rąk i obuwia;

6) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich, w których utrzymywany jest drób i wyjściami z tych budynków oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego albo zastosowanie innych rozwiązań technicznych pozwalających na oczyszczenie i odkażanie obuwia przed wejściami do takich budynków i wyjściami z nich;

7) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego albo zainstalowanie w tych gospodarstwach niecek dezynfekcyjnych lub innych urządzeń zapewniających dezynfekcję kół pojazdów wjeżdżających do tego gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających - przy czym szerokość tych mat albo niecek nie powinna być mniejsza niż szerokość wjazdów do tego gospodarstwa i wyjazdów z niego, a ich długość nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do tych gospodarstw lub z nich wyjeżdżającego;

8) posiadaczowi zwierząt:

a) niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności drobiu utrzymywanego w gospodarstwie,

b) zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na  rzekomy pomór drobiu (ND), właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii.

§ 3. W strefie objętej zakażeniem, o której mowa w § 1, zakazuje się:

1) przemieszczania ptaków dzikich oraz produktów pochodzących od tych ptaków i z tych ptaków przez ludzi;

2) wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie jest utrzymywany drób, chyba że właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie wywożenie lub rozrzucanie;

3) korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu; chyba że jest to wymagane ze względów związanych z dobrostanem zwierząt w przypadku niektórych gatunków drobiu i zbiorniki te są dostatecznie chronione przed dostępem dzikiego ptactwa;

4) pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo, chyba że woda jest poddawana obróbce zapewniającej inaktywację wirusów rzekomego pomoru drobiu;

5) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

§ 4. Nakazuje się oznakowanie strefy objętej zakażeniem, o której mowa w § 1, poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tych obszarów, na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub drogach wewnętrznych, tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści:

„UWAGA! RZEKOMY POMÓR DROBIU - STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”

Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych.

§ 5. Nakazy i zakazy, o których mowa w § 2 i § 3 obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze, o którym mowa w § 1.

§ 6. Wykonanie rozporządzenia powierza się: Powiatowemu Komendantowi Policji w Mrągowie, Powiatowemu Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, Burmistrzowi Miasta Mrągowo, Wójtowi Gminy Mrągowo, właściwym miejscowym zarządcom dróg.

§ 7. Zarząd Dróg Powiatowych w Mrągowie oraz Burmistrz Miasta Mrągowo oznaczą obszar, o którym mowa w § 1 w sposób określony w § 4 zgodnie ze swoją właściwością.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie powiatu mrągowskiego i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mrągowie
Jacek Wyszkowski

 

Uzasadnienie 

Do projektu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mrągowie w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich w związku ze stwierdzeniem w dniu 23.02.2024 r. w miejscowości Mrągowo, gmina Mrągowo, powiat mrągowski rzekomego pomoru drobiu u ptaków dzikich.

Rzekomy pomór drobiu należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu i jest wymieniony w załączniku nr 2 poz. 15 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r., poz. 1075).

Rzekomy pomór drobiu należy do najgroźniejszych zakaźnych chorób ptaków. Może powodować znaczne straty ekonomiczne w przemyśle drobiarskim spowodowane wysoką śmiertelnością ptaków oraz zmniejszoną produkcyjnością (zwłaszcza u niosek).

Ustanowienie rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii strefy objętej zakażeniem oraz określenie zasad zachowania ludności na tym terenie jest zgodne z przepisami cytowanej na wstępie ustawy i przepisami szczególnymi oraz niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt w trakcie działań zmierzających do likwidacji choroby.

 

Załącznik do rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mrągowie nr 1/2024 z dnia 29.02.2024 r.

Załącznik 

 

Autor: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mrągowie

Pliki do pobrania