Termin na złożenie wniosku o DODATEK WĘGLOWY dla Podmiotów Wrażliwych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 listopada 2022

Szanowni Państwo,
Przypominamy, iż w dniu 30 listopada 2022 r. upływa termin złożenia wniosku przez tzw. Podmioty Wrażliwe (do których na mocy ustawy z dnia 15.09.2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw - Dz.U z 19.09.2022r poz. 1967) ustawodawca zaliczył między innymi: jednostki objęte systemem oświaty, jednostki pomocy społecznej, podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce, OSP, jednostki wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, rodzinne domy pomocy, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe i wiele innych). Przypominamy, iż zgodnie z art 6 ust.1 ustawy podmioty te mogą złożyć oświadczenia w celu umożliwienia stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. 

Zgodnie z art 7 ust.1 ustawy, oświadczenia te składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art 36 ust.1 ustawy kto nie dopełnia obowiązku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 5 ust.1 ustawy w imieniu i na rzecz wybranych grup podmiotów, podlega karze grzywny od 500 do 50 000zł. Zatem w wybranych sytuacjach określonych w ustawie, na osoby odpowiedzialne za złożenie oświadczenia za jego brak złożenia mogą zostać nałożone kary finansowe a w wybranych podmiotach Sąd może orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk. Warto zatem nie zwlekać do ostatniego dnia z analizą konieczności złożenia stosownych oświadczeń, gdyż w wybranym zakresie ich złożenie jest obligatoryjne.

Zapraszamy więc Państwa na kolejne edycje, cieszących się ogromnym zainteresowaniem naszych Klientów, szkoleń on-line (na żywo, z możliwością zadawania pytań i odpowiedziami na bieżąco) , prowadzonych przez p. Michała Szczypióra.

25 listopada br. (9.00-11.30) - cena 290 zł: Tzw. ustawa węglowa i nowe obowiązki Gmin związane z dostawą paliwa stałego, tj. węgla kamiennego. Zagadnienia prawno-organizacyjne.

25 listopada br. (12.00-13.30) - cena 220 zł:   Dodatek dla Podmiotów Wrażliwych (m.in. szkoły, OPS-Y, przedszkola, żłobki i inne). Zasady obliczania wysokości dodatku dla podmiotów wrażliwych wraz ze wzorami wniosków i formularzem interaktywnym. Dodatki cieplne i zamrożenie cen energii. Termin złożenia wniosku - 30.11.2022, a odpowiedzialność karna.

30 listopada br. 13.30 - 14.30 cena 190 zł - Agnieszka Drożdżal -  Dodatek węglowy i zakup preferencyjny paliwa stałego przez gminy od strony księgowej - Prawidłowe księgowania zakupu i sprzedaży węgla, właściwe ujęcie budżetowe, klasyfikacja budżetowa 

Na szkoleniu o ustawie węglowej zostanie udostępniony wzór wniosku o zakup węgla w trybie tzw. ustawy węglowej, zawierający niezbędne stwierdzenia i oświadczenia, które pozwolą gminie uniknąć sporów co do jakości węgla, rodzaju asortymentu i potencjalnych reklamacji oraz nadużyć w zakresie zmiany przeznaczenia nabytego paliwa stałego dla innych celów niż grzewcze. Czy wniosek o zakup węgla można zastąpić umową? A może umowę potraktować jak wniosek i umowę? Dlaczego warto wprowadzić zapisy lub zawrzeć umowę? Transport - kiedy 8%, a kiedy 23 %VAT? Czy ma znaczenie, że gmina oferuje sam węgiel, a węgiel z transportem? Czy zwracamy koszt transportu, jeśli nabywca sam zdecyduje się na samodzielny transport? Czy dostawa węgla przez gminy ma kod GTU_02 w JPK_VAT i czy to jest konieczne? Czy musi być wystawiana faktura na mieszkańca? Co z kasą fiskalną przy braku faktury? Uwaga - pułapka dla gmin. Jak prawidłowo czytać zmiany w przepisach o kasach fiskalnych.  Gminy mogą stracić 30% VAT naliczonego z faktur zakupowych węgla - więcej na szkoleniu.

Przypominamy, iż ustawą z dnia 26 stycznia 2022r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku paliw, tzw. podmioty wrażliwe wymienione  w tejże ustawie zostały objęte tzw. ochroną taryfową cen gazu. 

Z kolei dodatek dla tzw. podmiotów wrażliwych wprowadziła ustawa z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zgodnie z przepisami tejże ustawy, tzw. podmioty wrażliwe (między innymi z obszaru działania JST i jednostek organizacyjnych), mogą ubiegać się o dodatek, jeśli poniosły koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanego do ogrzewania. Podmioty te aby uzyskać stosowny dodatek muszą złożyć wniosek do 30 listopada 2022r. Ustawa nie dotyczy podmiotów wrażliwych, których źródło ogrzewania zasilane jest paliwem gazowym z sieci. Podmioty te zostały bowiem objęte ulgą w ramach tzw. ochrony taryfowej (na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2022r.).  

Dzięki ustawie z 27 października 2022r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, w okresie do końca 2023r. gminy (i nie tylko) jako podmioty uprawnione mają zagwarantowaną maksymalną cenę za energię elektryczną na poziomie 785zł/MWh, do ceny tej należy doliczyć podatek VAT oraz akcyzę. 

Wykładowca: Michał Szczypiór omówi wpływ ustawy na zawarte już uprzednio umowy przez JST i zasady rozliczeń za okres od 1 stycznia 2022r. czyli za okresy w których obowiązywały inne taryfy cenowe. 

Na szkoleniach zostanie omówiona sytuacja prawna jednostek samorządu terytorialnego, zakładów budżetowych, jednostek budżetowych oraz spółek komunalnych o których mowa w art. 9 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 679), w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby wykonywania zadań zleconych i zadań własnych, w tym usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym.

Pliki do pobrania