Turystyczne trasy rowerowe PDF Drukuj
sobota, 27 sierpnia 2011 20:49

Obszar Powiatu Mrągowskiego to niemal wymarzony raj, dla miłośników turystyki rowerowej. Mogą oni poznawać tę krainę, poruszając się po duktach leśnych, śródpolnych drogach czy ścieżkach, biegnących tuż nad brzegami jezior powierzchni jezior.

I nawet, jeżeli trzeba przejechać kilka kilometrów szosą, to i ta podróż staje się przyjemnością, ponieważ większość bocznych, asfaltowych dróg prowadzi przez lasy, a ruch samochodowy nie jest uciążliwy i nie stanowi zagrożenia.
Oto kilka przykładów, najbardziej ciekawych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym czy kulturowym tras rowerowych w obrębie Powiatu Mrągowskiego - część z tych tras jest już oznakowana, inne dopiero czekają na to, lecz o każdej ciekawej trasie można uzyskać szczegółowe informacje w lokalnych Biurach Informacji Turystycznej.

 

  • Mała Pętla Mikołajska - trasa zaczynająca się i kończąca w Mikołajkach, a biegnąca przez łąki i lasy wokół rezerwatu J. Łuknajno. Długość trasy ok. 20 km.
  • Duża Pętla Mikołajska - także zaczyna się i kończy w Mikołajkach, a przebiega przez Puszczę Piską, w tym przez rezerwat przyrody Lisunie i biegnie ku południowi, do miejscowości Iznota w pobliżu ujścia rz. Krutyni do j. Beładany, a następnie przez las, wysokim brzegiem tego jeziora i j. Mikołajskiego powraca do Mikołajek. Długość trasy ok. 35 km.
  • Trasa Ernsta Wiecherta wychodzi z Mikołajek i biegnąc w pobliżu rez. Lisuny, jezior Majcz Wielki i Mały dochodzi do leśniczówki Piersławek (miejsce urodzin E. Wiecherta, obecnie jego muzeum), kończy się w Pieckach, gdzie na cmentarzu pochowani są rodzice poety. Długość trasy ok. 30 km.
  • Trasa Krutyń - rez. Zakręt - rez. Królewska Sosna - Zgon - Spychowo, biegnąca w zachodniej części Puszczy Piskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie jezior Mokre, Zdóżno i Kierwik oraz rz. Krutyni. Długość trasy ok. 25 km.
  • Trasa Mikołajki - Dybowo - j. Śniardwy - Mikołajki, przebiegająca przez łąki nad j. Mikołajskim, na końcu której można podziwiać - w wieży widokowej - ogrom j. Śniardwy i krajobraz południowej cześi Krainy Wielkich Jezior, a tuż obok przenieść się w dawne czasy tych ziem, opierając się o jeden z największych głazów narzutowych na Mazurach, który według legend był kamieniem, na którym pogańscy Prusowie składali swoje ofiary. A po przejściu kilku metrów zatrzymać się na malutkim cmentarzu, gdzie wśród starych, pochylonych lip znajdują się XIX-wieczne groby francuskie, niemieckie i mazurskie. Długość trasy ok. 10 km.
  • Trasa Mikołajki - Zełwągi - Śmietki - Kosewo Górne - Lipowo - Mikołajki. W czasie tej wycieczki warto zwiedzić m.in. Fermę Jeleniowatych w Kosewie Górnym, gdzie na pagórkowatych łąkach, dochodzących do j. Probarskiego żyją niemal w stanie naturalnym duże stada jeleni i danieli (ponad 200 szt.). Długość trasy ok. 40 km.
  • Trasa Mrągowo - Św. Lipka - Reszel - Mrągowo, pozwalająca poznać zarówno uroki mazurskiego krajobrazu, jak i jego najciekawsze zabytki architektoniczne (średniowieczny Reszel i zachowanym zamkiem i gotyckim kościołem) oraz sakralne(barokowa bazylika w Św. Lipce). Długość trasy 50 km.

 

To tylko przykłady tras. Jednak podobnie jak w przypadku żeglarzy, także miłośnicy rowerowych wędrówek znajdą tu swoje Eldorado, wymarzony spokój i ciszę oraz bezpośredni kontakt w nieskażoną naturą.

 

Aktualne trasy znaleźć można także na stronie it.mragowo.pl
 
Odwiedziny [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
134
310
316

-6
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama