Rozporządzenie w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem wirusem ptasiej grypy

16 maja 2023

W związku z ukazaniem się Rozporządzenia nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mrągowie z dnia 15 maja 2023r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem potwierdzonego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich, informujemy iż na terenie Gminy Piecki zostało potwierdzone występowanie ptasiej grypy (avian influenza), rozporządzenie oraz zawiadomienie w załączniku. 

Poniżej podajemy najważniejsze informacje o chorobie oraz o sposobach zapobiegania jej rozprzestrzeniania. 

O grypie ptaków:
Grypa ptaków (AI - Avian influenza), d. pomór drobiu (FP - Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna chorona wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. 
Chorobe wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. (czynnik eitiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus). 

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Drogi zakażenia

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Zagrożenie dla ludzi

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

GRYPA PTAKÓW – CZY PRZESTRZEGASZ ZASAD BIOASEKURACJI?

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  we współpracy z Głównym Inspektorem Weterynarii i Państwowym Instytutem w Puławach dokonała modyfikacji opracowanej w 2017 roku ulotki dotyczącej ZASAD BIOASEKURACJI którą przedstawiamy poniżej:

ptasia grypa

 

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo pod adresem:

Autor: Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska

Pliki do pobrania