Drzewo Roku 2022 – ostatnie dni konkursu!

21 czerwca 2022

Zbliżamy się do decydującej fazy konkursu Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku 2022. W głosowaniu bierze udział 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i szanować. W tym roku ostatni tydzień plebiscytu (24 – 30 czerwca) jest tajny, także do ostatniej chwili nie będziemy widzieli ile głosów mają poszczególne drzewa. Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów, a zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 13.00. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2023 roku. Zapraszamy do głosowania na www.drzeworoku.pl

W 12. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja jury wyłoniło 16. finalistów. Teraz te historyczne drzewa i wspierające je lokalne społeczności zabiegają o głosy internautów. Wygra to drzewo, które zdobędzie ich najwięcej. Obecnie w plebiscycie na prowadzenie wysunęły się cztery okazy.

Prowadzi Dąb Fabrykant w Łodzi z ponad 4 tysiącami głosów.  Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Wiosną przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

Drugie miejsce z ponad 3 tysiącami głosami zajmuje Strażniczka Miłosnej Historii z Bieńkowic w woj. małopolskim. Ta 380-letnia lipa jest świadkiem wielowiekowej historii znajdującego się tu majątku, który niegdyś należał do dóbr królowej Bony. Dzięki odbudowie, miejsce to na nowo odżyło, a potężna lipa znów zachwyca swym urokiem. Wróciła dawna tradycja koncertów pod lipą.

Trzecie miejsce i ponad 1,4 tysiąca głosów zdobywa Lipa prof. Szafera w Broniszewie w woj. podkarpackim. Drzewo od blisko pięciu wieków jest perłą parku podworskiego w Broniszewie. Polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer aktywnie zabiegał o jej ochronę, dlatego nazywana jest jego imieniem.

Tuż za lipą z Broniszewa z ponad tysiącem głosów plasuje się Dąb Niepodległości w Puławach, który został posadzony w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez młodzież puławskich szkół.

Ranking drzew może się jeszcze zmienić dzięki naszym wyborom. Zachęcamy do poznawania ciekawych, polskich drzew i głosowania na www.drzeworoku.pl

Pozostałe drzewa rywalizujące o tytuł Drzewa Roku 2022 to:


ZAGŁOSUJ NA RZEWO ROKU 2022 

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

Autor: Klub Gaja