Bieg Tropem Wilczym 2018. Czas na podsumowanie.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 marca 2018

4 marca 2018 r., w niedzielę następującą po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczciliśmy w Mrągowie żołnierzy antykomunistycznego podziemia włączając się po raz trzeci w największy ogólnopolski bieg pamięci: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. jest to święto państwowe, honorujące żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, walczących o wolność – przeciwko sowietyzacji w latach 1944 – 1963.
Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronowali żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki.Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdowały się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.

Uroczystości  związane  z  Dniem  Żołnierzy  Wyklętych  rozpoczęliśmy  w  Hotelu Mercure Mrągowo Resort & SPA Mazury zlokalizowanym nad jeziorem Czos, gdzie od rana pracowaliśmy na rzecz perfekcyjnej organizacji biegu. Wydaliśmy uczestnikom 400 pakietów startowych, w całej Polsce wydano ich 70 tysięcy, zawierających m.in. koszulkę z wizerunkiem jednego z Wyklętych. W spakowaniu i wydawaniu pakietów pomogli uczniowie Zespołu Oświatowo - Sportowego w Mrągowie. Pracownicy Centrum Kultury i Turystyki zadbali o to, żebyśmy mieli skąd wystartować, dostarczyli nagłośnienie i podium. Trasę obu biegów wyznaczył i oznakował Klub Biegacza O pomiar czasu podczas biegu na 8 km zadbała Luz Grupa Mrągowo. Wolontariusz z Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły oraz z Zespołu Oświatowo – Sportowego „Baza” wspomagali nas we wszystkich działaniach.
O godz. 12.00 rozpoczęły się biegi na dystansach: 1963 m oraz na dystansie 8000 m.
Wszyscy zarejestrowani na bieg honorowy, na 1963 m, otrzymali przepiękne medale a zwycięzcom biegu na 8 km, wręczono wspaniałe puchary. Pucharem nagrodzony również został najstarszy i najmłodszy uczestnik biegu. Gratulujemy wygranym i wszystkim osobom, które uczestnicząc w biegu, oddały hołd Żołnierzom Wyklętym.
Naszej uroczystości nie mógł zaszczycić swoją obecnością p. Mieczysław Pawłowski ponieważ był w szpitalu. Życzymy dużo zdrowia Panie Mieczysławie! Przypomnijmy sobie wspaniały życiorys, 92 letniego członka Armii Krajowej:
Złote dziecko Warszawy. Bardzo dobry, ale niepokorny uczeń. Jak miał 13 lat wybuchła II wojna światowa. W 1939 roku widział wysiedlenie swoich żydowskich sąsiadów, co odcisnęło się wielkim bólem w jego pamięci. Ukrywał wraz z kolegami jednego ze swoich rówieśników. Następnie z ojcem szmuglowali zboże do Getta Warszawskiego . Mając 17 lat wstąpił do Armii Krajowej i w 1944 walczył w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie w kompani B3 Baszta pod pseudonimem „Sokół”. Podczas wojny poznał swoją przyszłą żonę Zofię z którą ożenił się w 1946 roku. Powstanie przeżył z trudem mając dużo szczęścia, jak sam mówi. Po zakończeniu powstania trafił do obozu dla jeńców wojennych, a po zakończeniu wojny został pozbawiony wszelkiej własności. Miał problemy ze znalezieniem pracy. Przez jakiś czas pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu. Został odznaczony medalami : Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej ,Krzyż Powstańczy, Krzyż partyzancki, Srebrny krzyż zasługi.
Otrzymał stopień podporucznika WP w stanie spoczynku.
Podobnie jak rok temu, mieliśmy przyjemność gościć p. Leon Żbikowski – 78 letni Mrągowianin. W okresie komunizmu pracownik Fabryki Maszyn Budowlanych Bumar w Mrągowie . W VIII 1980 organizator, uczestnik strajku w Bumarze; IX 1980 – 1990 w „Solidarności”; w 1980 wiceprzewodniczący KZ. Od 1982 kolporter prasy podziemnej, wydawca kilku nr. czasopisma zakładowego; wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany. Za krzywdy i zasługi dla kraju odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Złotym Krzyżem Zasług.
Z radością powitaliśmy posła na sejm RP p. Jerzego Antoniego Gosiewskiego, wojewodę warmińsko – mazurskiego p. Artura Chojeckiego, starostę mrągowskiego p. Antoniego Karasia oraz burmistrza Mrągowa p. Otolię Siemieniec. Dobrym duchem i wspaniałym organizatorem była wicestarosta p. Magdalena Lewkowicz a gospodarzem spotkania dyrektor hotelu p. Anna Krawczyk. Całą uroczystość perfekcyjnie prowadziła p. Donata Kobylińska-Durka, dbając, żebyśmy byli dobrze poinformowani, nie tylko o Żołnierzach Wyklętych.
Mrągowo było jednym z 333 miast w całej Polsce oraz 8 za granicą, gdzie 4 marca 2018r. przeprowadzono „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskim biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, bieg w Mrągowie zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Mrągowie, Gmina Miasto Mrągowo, Zespół Oświatowo- Sportowy „Baza” w Mrągowie, Stowarzyszenie Patriotyczne Mrągowo, Luz Grupa Mrągowo, Mrągowskie Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Wojskowych i Zabytkowych SZWADRON, Klub Biegacza Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, Mrągowski Klub" Morsa" i ZHP Chorągiew Warmińsko- Mazurska. Hufiec im. Janusza Korczaka. Przez 5 miesięcy, pod czujnym okiem p. Pawła Romaniuka, spotykaliśmy się: p. Magda Lewkowicz, p. Arkadiusz Mierkowski, p. Izabela Polonis,p. Anna Otkińska, p. Barbara Leszko, p. Anna Onisiewicz, p. Lidia Długosz, p. Arek Cała, p. Stanisław Zapadka, p. Kamil Wojno, żeby wszystko przygotować. Udało się.
Zainteresowanie biegiem było bardzo duże, przyszły całe rodziny, żeby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. W Mrągowie biegli nie tylko mieszkańcy miasta i okolic, ale również biegacze m.in. z Olsztyna, Olecka, Biskupca, Kętrzyna, Mikołajek, Szczytna. Atmosfera była wspaniała. Szacujemy, że w wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób, przyszło wielu, żeby uczestniczyć w tym patriotycznym przedsięwzięciu
Biegom towarzyszyły liczne atrakcje. Jeszcze przed biegiem, uczennice klasy II a TOT z Zespołu Szkół nr 2 pod opieką p. Katarzyny Krawczyk, malowały, wszystkim chętnym, twarz w barwach narodowych.
Na biegaczy i gości czekał pyszny gulasz, gorąca kawa lub herbata, to wszystko sponsorowane przez Hotel Mercure. Można było poczęstować się ciastkiem podarowanym przez piekarnię p. Marka Szabelskiego a przy ognisku, z harcerzami, upiec kiełbaskę. Mrągowskie Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Wojskowych i Zabytkowych SZWADRON, zapraszało do zwiedzania zabytkowe pojazdy wojskowe a Patriotyczne Mrągowo w swoim stoisku prezentowało m.in. broń. Dodatkową atrakcją był voucher, do wykorzystania w ciągu miesiąca , uprawniający do darmowego wejścia na basen, jacuzzi, zjeżdżalnie wodną w hotelu, który otrzymali wszyscy biegacze. Po biegu na uczestników czekała bardzo zimna woda w jeziorze Czos, do której wskoczyli morsy. O oprawę muzyczną zadbali harcerze z Chorągwi Warmińsko- Mazurskiej. Hufca im. Janusza Korczaka. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała załoga karetki medycznej z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz drużyny regulacji ruchu. Wszyscy biegacze byli ubezpieczeni dzięki uprzejmości p. Piotra Krysiaka. Quady – Mrągowo pięknie prezentowały się na trasie biegu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mrągowie. Do zobaczenia za rok.

 

 

Autor: Paweł Romaniuk

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie